Tłoczenie – Możliwości i ograniczenia uszlachetniania druku

21 marca 2024 r.
Tłoczenie na torbie papierowej

Uszlachetnienie druku to zbiór technik zwiększających walory estetyczne, jak i użytkowe papieru. Dzięki temu produkty poligraficzne nabierają niepowtarzalnego charakteru. Jedną z popularniejszych metod uszlachetnienia druku jest tłoczenie. Polega to na uwydatnieniu konkretnego miejsca w materiale. Proces tłoczenia może odbywać się na kilka sposobów. Rozwiązanie to niesie za sobą mnóstwo korzyści. Czym dokładnie jest tłoczenie? Jakie są możliwości i ograniczenia w uszlachetnieniu druku? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku!

Czym jest tłoczenie i jakie są jego rodzaje?

Tłoczenie – inaczej mówiąc „suchy tłok” – to technika znana i wykorzystywana od wielu lat. Polega na uwypukleniu konkretnego obszaru na papierze. Gwarantuje to niesamowity efekt trójwymiarowości. Proces ten odbywa się poprzez dociśnięcie materiału matrycą do urządzenia tłoczącego. Rezultaty tłoczenia zależą w głównej mierze od wybranej techniki oraz wybranego podłoża. Należy dodać, że na odwrocie wizytówki, torby papierowe bądź innego podłoża będą widoczne artefakty, tzn. delikatne wgłębienia.

Wyróżniamy kilka rodzajów tłoczenia – tłoczenie wklęsłe, tłoczenie wypukłe oraz ślepe tzw. blind print.

Tłoczenie wklęsłe

Tłoczenie wklęsłe polega na wytłaczaniu konkretnego elementu w dół. Oznacza to, że w podłożu pod wpływem nacisku powstają efektowne wgłębienia, tworzące spójną całość. Uwydatniony obszar może być w innym bądź takim samym kolorze, jak uszlachetnione podłoże lub mieć nałożoną folię hot-stampingową. Warto dodać, iż ta metoda tłoczenia nadaje się do wykorzystania nie tylko w przypadku papieru, ale również skóry i innych materiałów.

Uszlachetnienie druku - tłoczenie

Tłoczenie wypukłe

Tłoczenie wypukłe, jak sama nazwa wskazuje, jest to wyciskanie elementów ku górze. W ten sposób tłoczony element zostaje uniesiony nad powierzchnię podłoża. Proces ten odbywa się przy użyciu matrycy bądź patrycy. Przetłoczenie wypukłe najlepiej sprawdza się w przypadku papierów miękkich, kartonów, tektur, różnego rodzaju opakowań, wizytówek i wielu innych.

Tłoczenie ślepe

Tłoczenie ślepe, tzw. blind print, to rodzaj druku wklęsłego. Tłoczenie to odbywa się bez użycia farby i folii hot – stampingowej, czyli po prostu na sucho. Technika ta pozwala uzyskać wrażenie głębi, co przekłada się na zadowalający efekt finalny.

Najpopularniejsze metody tłoczenia

W zależności od potrzeb możemy wybrać tłoczenie na gorąco (hot stamping) bądź na zimno (cold stamping). Obie techniki pozwalają uzyskać podobne walory estetyczne i wytrzymałościowe. Hot stamping wymaga odpowiedniego nagrzania matrycy (minimum 100 stopni Celsjusza). Następnie urządzenie zostaje połączone ze specjalną folią PET, po czym jest dociskana do zadrukowanego podłoża. Pod wpływem gorąca klej sukcesywnie się roztapia i wnika w podłoże. Należy zaznaczyć, że tłoczenie na gorąco pozwala uzyskać np. pozłacaną i posrebrzaną barwę, co zdecydowanie podwyższa atrakcyjność produktów.

Cold stamping to ta sama metoda tłoczenia, przy czym cały proces odbywa się na zimno. W tym przypadku również możemy nanosić na uwypuklenia metaliczne kolory, jak również zastosować wzory dyfrakcyjne. Do tego rodzaju tłoczenia potrzebny jest specjalny klej. Nakładanie produktu najczęściej odbywa się za pośrednictwem metody offsetowej. Sporą zaletą tłoczenia na zimno jest atrakcyjna cena. Dodatkowo cały zabieg przebiega bardzo szybko i sprawnie. Z kolei hot stamping daje znacznie większe możliwości estetyczne. Z powodzeniem może być stosowany zarówno na gładkich, jak i fakturowanych powierzchniach.

Matryca do tłoczenia

Jakie elementy najczęściej tłoczymy?

Tłoczenie to technika, która ma wszechstronne zastosowanie. Nic dziwnego – w końcu przyczynia się do zwiększenia estetyki oraz wytrzymałości wydruków.

Tłoczenie bardzo często stosowane jest w przypadku wizytówek. Uwypuklić możemy zarówno logo, jak i nazwę firmy, czy imię i nazwisko właściciela. Jako doświadczony producent toreb papierowych z nadrukiem, rekomendujemy wprowadzenie do Twojego biznesu wytłoczeń na torbach reklamowych- podkreślenie unikalności Twojej marki wśród konkurencji. Dzięki temu nasza marka będzie rozpoznawalna i doskonale widoczna.
Tłoczenie z całą pewnością uatrakcyjni wykonany przez nas projekt graficzny. Uwypuklić możemy także zaproszenia, ulotki, okładki, a nawet torby papierowe z nadrukiem.

Wytłoczyć możemy zarówno duży obszar, jak i drobne szczegóły. Aby zostały one w pełni odzwierciedlone zaleca się zastosowanie druku letterpress (druk typograficzny). Jest to metoda tłoczenia wypukłego, która dobrze uwidoczni nawet najmniejsze elementy. Ponadto nadaje się do stosowania na niemal każdym podłożu. Decydując się na to rozwiązanie zyskamy pewność, że nasz projekt graficzny zwróci na siebie uwagę. Innymi metodami uszlachetniania druku są lakierowanie bądź laminowanie, które oprócz nadania świetnego wyglądu, zabezpieczają druk przed odkształceniem oraz uszkodzeniem.

Podsumowanie

Uszlachetnienie druku to doskonały sposób na zwiększenie atrakcyjności, jak i estetyki wydruków. Dzięki temu procesowi torby reklamowe z papieru nabiorą ekskluzywnego charakteru i będą wyróżniać się na tle konkurencji. Klient, który otrzyma produkt zapakowany w tego rodzaju torbę papierową, nabierze przekonania, że ma do czynienia z produktem wyjątkowym lub luksusowym.

torby duet
Dane kontaktowe

P.P.H.U "Duet" Piotr Bęben

Adres:
ul. Przemysłowa 3B
38-457 Szczepańcowa

Darmowa Wycena

Używamy plików cookie

Na naszej stronie używamy ciasteczek, dzięki czemu jest ona dla Ciebie bardziej przyjazna i niezawodna. Korzystamy także z narzędzi analitycznych w celach statystycznych i marketingowych, aby dopasować treść reklam do Twoich potrzeb i zainteresowań. Twoja prywatność jest dla nas ważna. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.