Lakierowanie UV – na czym polega i gdzie się je stosuje?

17 maja 2021 r.

Nie da się ukryć, iż jedną z najczęściej wybieranych metod uszlachetniania druku jest lakierowanie UV. Technika ta słynie z wielu zalet, co w głównej mierze decyduje o jej popularności.

Za przyczyną lakierowania wyroby drukarskie osiągają doskonałe parametry techniczne – są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, odporne na uszkodzenia oraz ścieranie. Zyskują również odpowiednią grubość i sztywność. Dzięki lakierowaniu możliwe jest podniesienie atrakcyjności określonego wydruku. Na czym dokładnie polega lakierowanie UV? Gdzie się go stosuje? W poniższym poradniku postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na czym polega lakierowanie UV?

Jak zostało wspomniane na wstępie, lakierowanie UV to jedna z najpopularniejszych metod uszlachetniania wyrobów drukarskich. Proces ten polega na pokryciu lakierem podłoża, na którym został umieszczony zamówiony przez Klienta wydruk.

Do lakierowania wykorzystuje się specjalne preparaty, które utrwalane są promieniami UV. Gwarantuje to stuprocentowe zabezpieczenie druku przed uszkodzeniem. Lakierowanie druku jest przeprowadzone na najwyższym poziomie, co w głównej mierze decyduje o końcowym efekcie wizualnym. Należy zaznaczyć, że w poligrafii wyróżnia się kilka rodzajów farb, jednak o tym wspomnimy w dalszej części artykułu.

Lakierowanie wybiórcze i całościowe

W zależności od indywidualnych preferencji lakierowanie może obejmować całą powierzchnię wydruku lub tylko jego określony fragment. Przy tym warto mieć na uwadze, że pokrycie całego arkusza lakierem nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku toreb. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest laminowanie arkusza. Więcej o tej technice dowiesz się z wpisu: Co to jest laminowanie – możliwości i ograniczenia.

Lakierowanie wybiórcze będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na wyeksponowaniu konkretnej części wydruku tj. np. logo, hasło reklamowe, zdjęcie. Z powodzeniem możemy przygotować również autorski projekt graficzny. W przeciwieństwie do lakierowania całościowego, w tym przypadku możliwe jest uwypuklenie i zaakcentowanie określonego elementu. Do lakierowania wybiórczego konieczne będzie przygotowanie tzw. “maski” w jednym kolorze.

Lakier UV wybiórczo

Lakierowanie UV – jaką powierzchnię wybrać?

Lakierowanie UV najczęściej wykonuje się na papierze o gramaturze większej niż 150 g. W momencie, gdy podłoże będzie zbyt cienkie może dojść do jego zniekształcenia, co bez wątpienia umniejsza jego atrakcyjności. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów najlepiej wybrać powierzchnię o gramaturze 200 g i wyższej. Lakierowanie UV stosuje się w głównej mierze jako uszlachetnianie druku ulotek promocyjnych, katalogów, okładek, kalendarzy czy też do produkcji toreb papierowych.

Warto dodać, że szczególną popularnością cieszą się ekskluzywne torby papierowe z nadrukiem. W zależności od preferencji możemy nadrukować na torbie logo firmy, hasło reklamowe lub dowolny wzór, co jest doskonałym sposobem na promowanie własnej marki. Dodatkowo istnieje możliwość przygotowania torby w wersji błyszczącej, jak i matowej oraz zabezpieczenia całości lub tylko wybranego fragmentu.

Czerwona torba papierowa z motywem roślinnym

Niebieska torba papierowa z lakierowanym logo

Lakierowana UV torba papierowa

Lakier UV położony na wzory na torbie

Zalety lakierowania UV

Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego warto zdecydować się na lakierowanie UV? Lakier nakładany na powierzchnię pozwala osiągnąć niesamowity efekt wizualny, co czyni produkt bardziej atrakcyjnym. Ponadto lakierowanie wydobywa głębię koloru z wyrobów drukarskich. Całość prezentuje się profesjonalnie i estetycznie. Sporą zaletą lakierowania UV jest zabezpieczenie częściowej lub całej powierzchni przed zniszczeniem, zginaniem oraz wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi.

Podłoże poddane lakierowaniu staje się sztywne i twarde – bez znaczenia, czy zdecydujemy się na papier o niższej, czy wyższej gramaturze. Dodatkowym plusem lakierowania jest wszechstronne zastosowanie. Tak, jak zostało wspomniane, nadaje się do produkcji ulotek, teczek ofertowych, broszur, toreb papierowych i wielu innych.

Rodzaje lakierów

Lakiery UV

Najpopularniejszym lakierem używanym do uszlachetnienia druku jest lakier UV. Charakteryzuje się on wysoką lepkością, ponieważ w jego składzie znajdziemy zarówno naturalne, jak i syntetyczne żywice. Nieodłącznym elementem składowym tego typu produktu są także fotoinicjatory oraz inne dodatki wzmacniające. Nakładany na powierzchnię lakier utrwalany jest poprzez promienie UV. Najczęściej wykorzystuje się go w lakierowaniu metodą sitodrukową lub z wałka.

Lakier dyspersyjny

Lakier ten jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań. W większości składa się z wody, a także polimerów, wosków i środków wzmacniających, co czyni powłokę bardzo elastyczną. Lakier dyspersyjny najczęściej wykorzystuje się do opakowań artykułów spożywczych o zwiększonej grubości. Warto dodać, że występuje on w wersji błyszczącej i matowej.

Lakier olejowy

Głównym składnikiem lakierów olejowych są oleje roślinne i mineralne. Ulegają one wyschnięciu w momencie utleniania związków zawartych we wspomnianych wcześniej olejach. Lakier olejowy dostępny jest w wersji błyszczącej, matowej oraz neutralnej, która jedynie zabezpiecza druk przed czynnikami mechanicznymi.

Minusem takiego rozwiązania może być fakt, że odznacza się on charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachem oraz ma delikatnie słabszą jakość połysku.

Lakier termiczny

Głównymi składnikami lakierów termicznych są specjalne pigmenty, które mają zdolność do zmieniania barwy w zależności od temperatury.

Lakier zapachowy

Produkt ten ma zapach, który uwydatnia się podczas pocierania arkusza np. ręką. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w katalogach perfum.

Lakiery fotoluminescencyjne

Tego rodzaju produkty zawierają nowatorskie pigmenty, dzięki czemu druk może świecić w nocy.

Podsumowanie

Sposobów na wykończenie druku jest mnóstwo. Jedną z nich jest lakierowanie UV, które pozwala w skuteczny sposób zabezpieczyć powierzchnię wyrobów drukarskich przed zniszczeniem. Jednocześnie pozwala wyeksponować piękno kolorów zawartych w wydruku.

W zależności od preferencji możemy postawić na lakierowanie selektywne lub całościowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i przyczynia się do większej trwałości i odporności wyrobów drukarskich. Lakierowanie, podobnie jak laminowanie to ciekawe uszlachetnienie, które sprawi, że torby papierowe nabiorą luksusowego charakteru.

torby duet
Dane Kontaktowe

P.P.H.U "Duet" Piotr Bęben

Adres:
ul. Przemysłowa 3B
38-457 Szczepańcowa

Darmowa Wycena