Druk offsetowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

21 grudnia 2020 r.

Technika, jaka jest wykorzystywana przy druku offsetowym, nie jest nowa, a jej historia sięga przełomu XIX i XX wieku – właśnie wtedy powstała pierwsza maszyna offsetowa.

Jednak już nieco wcześniej, (1771-1834) Alois Senefelder zajmujący się pisaniem scenariuszy uznał, że koszty druku jego prac są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do zysku z ich sprzedaży i sam zaczął pracować nad drukiem, który okazałby się tańszy. Najpierw próbował grawerować różne treści na miedzianych płytach, jednak przypadkowo odkrył walory płyt wapiennych.

Okazało się, że miejsca pokryte sadzą zmieszaną z mydłem i woskiem, których używał do pisania, nie przyjmują wody, lecz farbę – tak zaczął wykonywać rysunki na kamieniu, zwilżać go wodą i nakładać na niego farbę – w ten sposób stworzył pierwszą matrycę.

Później udoskonalił swój wynalazek, przenosząc rysunek na płytę na specjalnym papierze, dzięki czemu uzyskał rysunki prawoczytelne i możliwość powielania rysunku na jednej płycie. Po opatentowaniu technikę tę nazwał litografią, którą w XX wieku zaczęła wypierać typografia (projektowanie ułatwiające czytanie i odbiór).

Kamienne płyty zostały zastąpione płytami z cynku i aluminium – płyty zakładano na cylinder i w ten sposób drukowano na papierze. Minusem jednak było to, iż płyta jednak szybko się ścierała, a rysunek na niej wykonywany nie był długotrwały.

Offset powstał na drodze przypadku, kiedy to operator maszyny litograficznej przez nieuwagę zadrukował papier, pod którym znajdowała się guma, na której odbiła się farba.

Na kolejnym arkuszu okazało się, że rysunek odbity przez gumę jest czytelniejszy niż ten odbity przez płytę – w ten sposób rozpoczęła się era przenoszenia rysunków przy pomocy gumy, który przy okazji przedłużał żywotność płyt.

Uznaje się to za pierwszy druk offsetowy, który był przez lata udoskonalany, aż wymyślono offsetowe płyty presensybilizowane, wykonywane na skalę przemysłową.

W 1875 roku offsetowy nadruk pojawił się na metalowych puszkach, a 20 lat później na papierze.

Czym jest i na czym polega druk offsetowy

Kolory Pantone

Druk offsetowy jest techniką tzw. druku płaskiego – poszczególne elementy drukujące
i niedrukujące matrycy drukarki offsetowej znajdują się na jednakowym poziomie.

Matryca jest przygotowana w ten sposób, że miejsca drukujące są oleofilne odpychają wodę a przyciągają tłustą farbę, natomiast miejsca niedrukujące – hydrofilne przyciągają wodne roztwory nawilżające. Odpowiednie chemiczne składniki farb offsetowych oraz dodatki do wody mają na celu zapobieganie niekorzystnemu dla druku zjawisku emulgacji, czyli wzajemnego przenikania się drobnych cząsteczek niemieszalnych substancji – farby i wody.

Druk ten wykorzystuje zatem zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących (wody) i drukujących (tłuszczu).

Matryca wykorzystywana w druku offsetowym jest wykonana z lekkiego aluminium
i założona jest na cylindrze – przekazuje obraz projektu na bęben pokryty gumą. Z bębna obraz przenoszony jest na określone podłoże np. papier kredowy czy karton.

Matryce do druków offsetowych tworzy się dziś komputerowo przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii naświetlania laserowego. Stosunkowo niedawno pojawiły się również maszyny drukarskie, które dają możliwość przygotowywania form bezpośrednio na cylindrze w maszynie.

Proces drukowania offsetowego polega na unieruchomieniu w cylindrze formowym, formy drukowej, a następnie przy pomocy obciągu gumowego farba z formy przenoszona jest na podłoże. Docisk stalowego cylindra pozwala wspomóc cały zabieg, utrwalając nadruk.

Druk offsetowy jest stosunkowo tanią i szybką metodą uzyskania dużej ilości odbitek – lekka aluminiowa matryca założona na bębnie drukującym przekazuje obraz na bęben pośredni pokryty gumą offsetową (obciągiem), a ten z kolei przenosi obraz na papier.

Gumy offsetowe dzielą się na wiele rodzajów w zależności od ich przeznaczenia oraz sposobu mocowania na cylindrze – innej gumy używa się do druku na papierze a innej na przykład na podłożu metalowym. Stąd drugie, istotne określenie tej techniki – druk pośredni.

Do druku offsetowego wykorzystywane są zwykle cztery cylindry, odpowiadające czterem kolorom, którymi są:

  • cyjan (niebieski – C),
  • magenta (czerwony – M),
  • yellow (żółty – Y),
  • black (czarny – K).

Niektóre urządzenia wyposażone są również w piąty cylinder (zespół). Służy on do uszlachetniania wydruków lub naniesienia kolorów spoza palety. Taki zespół drukujący zdolny jest do obracania się z dużą prędkością.

Druk offsetowy powstaje w dość skomplikowany sposób i opiera się na przyciąganiu
i odpychaniu cząsteczek wody. W miejscach, w których ma być wykonany nadruk, matryca pokrywana jest substancją oleofilną i hydrofobową, która równocześnie przyciąga tłustą strukturę farby, a odpycha wodę. Tam, gdzie zadruk nie jest planowany, stosuje się produkty hydrofilne i oleofobowe – przyciągające wodę, odpychające tłuszcz.

Powszechność stosowania barwnego druku offsetowego oprócz prędkości, wynika także
z niskich kosztów uzyskania matrycy, a także różnorodności możliwych nośników od papierów powlekanych, przez gazetowe do kartonu, a nowoczesne systemy bezpośredniego naświetlania obrazu na matrycy bez konieczności wykonania klisz fotograficznych i ręcznego montażu arkusza drukarskiego jeszcze przyspieszyły technologię uzyskania wydruku
i obniżyły jego koszty.

Rodzaje druku offsetowego

W każdej drukarni offsetowej wykorzystuje się zasadniczo dwa typy offsetu:

  • arkuszowy – w druku arkuszowym stosuje się farby offsetowe o dużej lepkości, utrwalane na podłożu drukowym w postaci arkusza;
  • zwojowy (rolowy) – podłoże ma postać zwoju i stosuje się w nim farby o małej lepkości.

Druk zwojowy dzieli się ze względu na proces utrwalania farby na:

  • offset na zimno – farba wsiąka w papier i w ten sposób zostaje na nim utrwalona;
  • offset na gorąco – wykorzystuje dodatkowo tunel suszący, w którym farba odparowuje w wysokich temperaturach.

Druk zwojowy wykorzystywany jest przede wszystkim do gazet i czasopism.

Natomiast druk arkuszowy jest doskonałą metodą wykonywania ulotek, plakatów, katalogów czy broszur, chętnie stosowaną w drukarniach offsetowych do przygotowywania druków reklamowych.

Druk offsetowy jest wykonywany przy użyciu roztworu nawilżającego – offset wodny – lub bez jego udziału, za pomocą specjalistycznych farb z wysokim napięciem powierzchniowym i silikonowych form drukowych – offset bezwodny.

Technika offsetu bezwodnego jest rzadko stosowana, gdyż większość drukarni offsetowych stosuje tradycyjną metodę offsetu wodnego, która wykorzystuje specjalne substancje, które odpychają albo przyciągają wodę.

Miejsca, w których wykonuje się nadruk, pokrywane są substancją hydrofobową, odpychającą wodę, ale przyciągającą farbę. Natomiast w miejscu wolnym od nadruku używa się substancji hydrofilowych, które działają odwrotnie, czyli przyciągają wodę.

Zastosowanie druku offsetowego

Druk offsetowy to doskonała jakość druku, jednak jego koszty są wyższe niż druk cyfrowy -wpływ na to ma konieczność przygotowania matrycy, co zwiększa koszty początkowe, których w przypadku druku cyfrowego nie ma. Ma to znaczący wpływ na cenę przy mniejszych nakładach.

Jeśli jednak chcesz wydrukować dużą ilość materiałów, np. toreb ozdobnych, ulotek, folderów reklamowych, warto zdecydować się na druk offsetowy, gdyż, czym większy nakład to cena jednostkowa maleje, a w druku cyfrowym cena każdego arkusza wydrukowana jest stała.

Tak więc druk cyfrowy jest generalnie znacznie droższy niż offset – tym najbardziej różnią się te dwa rodzaje wydruków.

Jeśli zamierzamy drukować duże ilości np. gazet, książek, czasopism, prospektów, plakatów, ulotek, map, materiałów reklamowych itp., sięgnijmy do offsetowej technologii druku, która przy dużych nakładach jest bardziej opłacalna.

Zastosowanie druku offsetowego

Także i u nas wykorzystujemy druk offsetowy do produkcji ekskluzywnych toreb papierowych, torebek na alkohol ekologicznych opakowań dla firm i przedsiębiorstw. Każda z naszych toreb papierowych z nadrukiem lub z logo przygotowywany jest z najwyższą starannością według dostarczonej specyfikacji. Skontaktuj się z nami i sprawdź, który z naszych produktów będzie dla Ciebie najlepszy!

torby duet
Dane Kontaktowe

P.P.H.U "Duet" Piotr Bęben

Adres:
ul. Przemysłowa 3B
38-457 Szczepańcowa

Darmowa Wycena