Certyfikat FSC — co to jest?

17 września 2024 r.
dłoń trzymająca ekologiczny symbol

Certyfikat FSC jest jednym z kluczowych narzędzi wspierających te działania. Przedsiębiorcy, którzy chcą umieszczać logo FSC na swoich produktach, muszą przejść specjalną procedurę certyfikacyjną. Sprawdź, na czym polega certyfikacja FSC!

W miarę jak rośnie świadomość ekologiczna wśród konsumentów, firmy na całym świecie dążą do prowadzenia swojej działalności w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony. Certyfikat FSC jest jednym z kluczowych narzędzi wspierających te działania. Przedsiębiorcy, którzy chcą umieszczać logo FSC na swoich produktach, muszą przejść specjalną procedurę certyfikacyjną. Warto zauważyć, że certyfikaty FSC są przyznawane na określony czas, a jednostki certyfikujące regularnie przeprowadzają audyty, aby upewnić się, że firmy w dalszym ciągu spełniają wymagania systemu FSC.

Co oznacza certyfikat FSC?

Certyfikat FSC (Forest Stewardship Council) to globalnie uznawany znak jakości, który potwierdza, że surowce leśne, z których wytwarza się konkretne produkty, pochodzą z legalnych źródeł. Dzięki certyfikacji FSC konsumenci mogą aktywnie przyczyniać się do ochrony lasów, dokonując świadomych i odpowiedzialnych decyzji zakupowych. Forest Stewardship Council to organizacja non-profit, która ustanawia standardy odpowiedzialnej gospodarki leśnej, uwzględniającej jednocześnie aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.

Jakie są rodzaje certyfikatów FSC?

W ramach certyfikacji FSC wyróżniamy dwa podstawowe typy certyfikatów:

  • Certyfikat FSC FM (Forest Management – gospodarka leśna) to dokument potwierdzający, że zarządcy lasów prowadzą gospodarkę leśną w sposób odpowiedzialny i zgodny ze standardami FSC,
  • Certyfikat FSC CoC (Chain of Custody – łańcuch dostaw) jest przeznaczony dla szerokiego grona firm, które zajmują się przetwarzaniem i handlem produktami drzewnymi (drukarnie, stolarnie, tartaki).

Fundamentalną zasadą tego systemu jest konieczność posiadania certyfikatu FSC przez każdą firmę, która nabywa surowce leśne. Tylko wówczas finalny produkt może być sprzedawany jako certyfikowany i oznaczony logiem FSC. Jeżeli któraś z firm zajmujących się obrotem drewna nie posiada ważnego certyfikatu FSC, zrywa łańcuch kontroli pochodzenia produktu.

Jak uzyskać certyfikat FSC?

Certyfikat FSC gwarantuje, że surowiec użyty do produkcji danego wyrobu pochodzi z legalnego i odpowiedzialnie zarządzanego źródła. Przedsiębiorca, który pragnie uzyskać certyfikat FSC, musi przede wszystkim zaopatrywać się w surowce leśne od dostawców posiadających ten certyfikat. Niezbędne jest także opracowanie i wdrożenie procedur dotyczących certyfikowanych produktów, które muszą w pełni spełniać standardy FSC.

Aby pracownicy byli właściwie przygotowani do przestrzegania procedur, powinni uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach. Firmy, które chcą uzyskać certyfikat FSC, muszą przejść audyt certyfikacyjny, prowadzony przez akredytowaną jednostkę. W przypadku pozytywnej oceny firma otrzymuje unikalny kod certyfikatu FSC oraz licencję na korzystanie z oznaczeń FSC.

Certyfikaty FSC są ważne przez okres 5 lat. Co więcej, co roku akredytowana przez FSC jednostka certyfikująca przeprowadza audyt okresowy, aby upewnić się, że firma nadal spełnia wymagania systemu FSC. Po upływie okresu ważności certyfikatu konieczne jest przeprowadzenie audytu recertyfikacyjnego, aby przedłużyć certyfikat na kolejnych pięć lat.

Które produkty mogą posiadać certyfikat FSC?

Do produktów, które mogą uzyskać certyfikat FSC należą m.in.:

  • Różnego rodzaju produkty drewnopochodne tj. deski, meble, okna,
  • Opakowania kartonowe, pudełka na owoce, opakowania na jajka,
  • Koperty, notesy, książki, ekskluzywne torby papierowe,
  • Ulotki, foldery broszury, katalogi, segregatory,
  • Deski tarasowe, palisady ogrodowe i wiele innych.

Jak można sklasyfikować certyfikaty FSC?

W zależności od pochodzenia drewna użytego do produkcji danego towaru występują różne wersje certyfikatów FSC. Na etykietach produktów można znaleźć trzy różne oznaczenia:

  • FSC 100% – oznacza, że drewno użyte do produkcji w całości pochodzi z lasu posiadającego certyfikat FSC,
  • FSC Recycled – wskazuje, że całe drewno lub papier użyte w produkcie pochodzą z materiałów odzyskanych,
  • FSC Mix – ten symbol pojawia się na produktach, które zostały wykonane z drewna pochodzącego z certyfikowanych lasów, materiałów z recyklingu lub tzw. drewna kontrolowanego.

ekologiczne papierowe torby

Certyfikacja FSC w Polsce

Certyfikacja FSC w Polsce funkcjonuje od 1996 roku. Na terenie naszego kraju znajduje się łącznie 6,4 mln ha certyfikowanych lasów. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe są głównym dostawcą certyfikowanego drewna. Dzięki temu krajowi producenci mają szeroki dostęp do dobrej klasy surowca, który jest wytwarzany zgodnie z wymogami FSC.

Jedną z firm produkujących wyroby z papieru posiadającego certyfikaty FSC oraz PEFC jest P.P.H.U. „Duet” Piotr Bęben. To renomowany producent toreb papierowych, który stawia na najwyższą jakość i zgodność z ekologicznymi standardami. Firma wyróżnia się kreatywnością, solidnością oraz terminową realizacją zamówień. Cały proces produkcji odbywa się w Polsce, a towary oferowane przez firmę cieszą się sporym uznaniem również za granicą.

P.P.H.U. „Duet” Piotr Bęben specjalizuje się również w wytwarzaniu produktów, które mogą być wykorzystane jako nośnik reklamy na targach, eventach czy wszelkiego rodzaju wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Popularnym narzędziem często wykorzystywanym do promocji marki są torby papierowe z logo firmy. Otrzymanie prezentu w unikalnej torbie sprawia, że obdarowana osoba czuje się wyróżniona, a firma zwiększa swoją rozpoznawalność.

Jakie korzyści daje certyfikacja FSC?

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na legalne pochodzenie surowców, z których wytwarzane są kupowane przez nich produkty. Sieci handlowe, świadome tych oczekiwań, oferują asortyment spełniający te wymagania. Firmy posiadające certyfikat FSC mają możliwość współpracy z największymi graczami w swojej branży. Dodatkowo certyfikat FSC umożliwia sprzedaż produktów opatrzonych logo FSC, pozwala na monitorowanie przepływu surowca w całym łańcuchu dostaw oraz zapewnia zgodność z europejską regulacją EUTR, która zabrania wprowadzania na rynek europejski drewna pozyskanego w sposób nielegalny.

Podsumowanie

Produkty z certyfikatem FSC stanowią gwarancję, że surowce użyte do ich produkcji pochodzą z certyfikowanych lasów, a firmy zaangażowane w ich obrót przestrzegają standardów FSC. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów, które mogą uzyskać certyfikat FSC, a sam dokument występuje w różnych wersjach. Firmy, które chcą umieścić znak FSC na swoich produktach, muszą odbyć specjalny audyt przeprowadzany przez akredytowane jednostki certyfikujące. Posiadanie certyfikatu FSC przynosi firmom liczne korzyści, a konsumentom umożliwia dokonywanie świadomych wyborów, które wspierają ochronę lasów.

torby duet
Dane kontaktowe

P.P.H.U "Duet" Piotr Bęben

Adres:
ul. Przemysłowa 3B
38-457 Szczepańcowa

Darmowa Wycena